Kincsem Park

2024.01.03

Sorozatunk 7. részében Krebs Andrással beszélgettünk, a Kincsem Park marketing igazgatójával. Témánk az Ügetőszilveszter.

1. Milyen verseny típusokat rendez a Kincsem Park és ezek közül melyik a leglátogatottabb?

A Kincsem Parkban van a magyar lóversenysport központja. Galopp- és ügető versenyeket rendezünk, a galoppversenyeken az angol telivérek szerepelnek, az ügetőkön pedig az ügető fajtájú lovak. A legfiatalabb szakágunk az agár sport, ahol angol agarak futnak 280 és 480 méterre.
 Galopp versenyeknél megkülönböztetünk sík és ugró versenyeket. Ugróversenyek közül mi gátversenyeket szoktunk tartani. Így épül fel a lóversenysport Magyarországon, illetve a Kincsem Parkban.
Ügető versenyeket egész évben tartunk, heti rendszerességgel, szombatonként. Galopp versenyeink március végétől november végéig kerülnek megrendezésre, általában vasárnap. Mindkét szakágnak megvan a törzsközönsége, de összességében elmondható, hogy a galoppversenyek kicsit népszerűbbek az ügetőhöz képest. Negyedévenként tartunk egy-egy nagyobb rendezvényt, ebből egy az csak az ügető versenyre koncentrál, ez ugye az év végi Ügetőszilveszter, a másik háromban pedig az agár szakággal is együttműködünk, ezek a Tavaszi Lóverseny és Food Truck Show, a Derby Hétvége és a Nemzetközi Lóverseny Hétvége. Ezeknél is mindig a vasárnapi galoppversenyek a leglátogatottabbak.

2. Minden év végén megrendezésre kerül a Szilveszteri Ügető. Mióta él ez a tradíció és mi ennek a története?

Miután egész évben vannak ügető versenyeink, így már korábban is volt, hogy szilveszter napján versenyt rendeztünk, de ilyen formában az esemény 1999-ben volt először megrendezve. Kicsit célzottabban szerveződött rá egy kis marketing kampány. Meg volt benne a potenciál, hogy ez egy nagy, ún. Before Party lehetősége. Főiskolásoknak, egyetemistáknak volt elsősorban meghirdetve kezdetleges módszerekkel. Idővel azt vettük észre, hogy évről évre egyre nagyobb létszámban érkeztek az eseményre érdeklődők. Most már teljesen természetes, hogy a rendezvény az év végén megrendezésre kerül, jön a pesti törzsközönség és itt jól érzik magukat.

3. A program keretein belül megrendezésre kerül egy futam, melyen hírességek vesznek részt. Mi alapján válogatják be ide az indulókat?

Nem árt, ha van valami lovas kötődésük. Versenyzőnek színészeket, újságírókat, sportolókat válogatunk be. Általában van egyébként egy fix mag, kb 8-10 ember, és ezt a csapatot próbáljuk mindig 1-1 új emberrel frissíteni. Aktív sportolók nem jöhetnek szóba, de aktív sportból visszavonult, ló affinitással rendelkezők gyakran jelentek meg az évek folyamán. Ezt akarni kell nekik is, fizetést ezért nem kapnak. Elsőkörben egyébként öttusázók, kaszkadőrök voltak, a Lázár Testvérek is szerepeltek már. Most már influenszereket is igyekszünk megszólítani az új generációk számára, volt olyan időszak, amikor Pamkutyáék is hajtottak éveken keresztül.

4. Mi alapján kerülnek kiválasztásra a futamon induló lovak? 

Minden versenynek van egy versenykiírása, ami azt jelenti, hogy a lovakat, a tudásukat pénzben határozzák meg, hogy eddig mennyi pénzt kerestek. Ez a pénz alapú hendikeppelés. A hírességek futamában tól-ig összeg szereplő kategóriába belefér mondjuk 20-25-30 ló és abban segítenek nekünk a trénerek és a lótulajdnosok, hogy az ebben a kategóriában szereplő lovak közül melyikek a legszelídebbek, melyek azok amelyek problémamentesen hajtható lovak, akikkel a kezdők is jól elbírnak.

5. Hogy válogatják össze erre a futamra a ló és lovas párosokat?

Elindul ugye egy gyakorlási folyamat, és akkor 2-3 lóval gyakorolnak. Számukra a legszimpatikusabb, legmegbízhatóbb lovat kapják a versenyre, amennyiben a ló trénere és/vagy tulajdonosa is rábólint, úgy látja, hogy megfelelő párost alkotnak.

6. Hogyan zajlik erre a versenyszámra a hajtók felkészülése és mennyi idejük van elsajátítani a futamhoz szükséges tudást?

Szerencsés, ha már a verseny előtt 1-2 hónappal el tudják kezdeni a gyakorlást, egyrészt azért, mert október vége felé még jó az idő. Ettől függetlenül mindig réteges öltözködést szoktunk javasolni a hajtóknak és akkor szépen lassan a lassú munkába kezdődik a gyakorlás, egy ún. csikókocsin, ahol a profi hajtó mellé felül az újonchajtó. Itt először el tudja mondani az edző, hogy mit, miért és hogyan csinál, majd később átadja a hajtószárakat. Van tandemkocsink is, ahol még szintén együtt megy a profi az újonchajtóval. A következő lépcsőfok, ahol már külön- külön kocsiba fognak, tehát nem egy kocsin ülnek és a pályán utánozza az újonchajtó azt a feladatsort, amit a profi hajtó mutat neki. Ezek általában még mindig lassú munkában mennek. Ahogy telik az idő és ügyesednek, fokozatosan gyorsítanak a tempón, míg végül eljutnak a verseny tempóig, hogy megszokják a szelet, a süvítést, a lendületet. Szerencsés, ha start autóval is tudnak gyakorolni a versenypályán, ez ugye egy fontos szituáció, hiszen úgy indítják el a versenyeket, hogy egy autónak a szárnyai mögül kell elindulni. Az utolsó simítás pedig, ha egy nagy istállóban hajt, hogy egy kvázi versenyszimulációt is tudnak menni.

7. Volt már olyan versenyző, akinek nem sikerült a felkészülés? Ha igen, mi történik ilyenkor?

Akinek nem sikerül a felkészülés, azt nem engedjük ki versenyre, hála Isten ez ritka, kb 10 évente fordul elő egy-egy ilyen. Ha már valakit a versenyprogramra fel sem rakunk, akkor őt egyértelműen nem indítjuk a futamban. Olyan viszont nem volt még, hogy programon volt, de végül ki kellett húzni. 
Általában ezek a versenyek 7-8 fővel indulnak, a maximális mező az 12 fő. A fő cél az, hogy mindenki biztonságban körbeérjen, így ha esetleg a fent említett okok miatt egyel kevesebb hajtó áll starthoz, abból nem adódik probléma.

8. Ugyanazzal a sebességgel futják a lovak ezt a futamot is vagy van erre valamilyen korlátozás a balesetveszély elkerülése miatt?

A hajtókon kívül van más különbség ez és a többi általános futam között?
Igen, ugyanazzal a tempóval közlekednek a pályán, mint egy rendes ügető versenyen. A verseny körülmények sem változnak, ugyanúgy hivatalos futam, mint a többi, ugyanúgy van rá fogadás szervezve, szabályzata is ugyanaz. Tulajdonképpen csak a hajtók mások.

9. Milyen hosszú a pálya hossza, amit a hírességek hajtanak le?

1900 métert tesznek meg az indulók.🐴10. Milyen díjazásban részesülnek a verseny helyezettjei?A meghívott hajtók anyagi díjazásban nem részesülnek, ugyan a lovak pénzért futnak, de ezt az összeget a tréner és a tulajdonos kapja meg. Elsősorban az erkölcsi siker, ami óriási dolog, hiszen évente ugye egy ilyen verseny van. Tiszteletdíjat szoktak kapni, tehát érmeket, illetve a támogatóinknak köszönhetően tárgyjutalmakat szoktak kapni.

11. Hogy sikerült a 2023-as Ügetőszilveszter?

Fantasztikus volt az idő, a látogatottság és a hangulat is. Krajnik Balogh Gábor színművész és Thorgelle Sándor labdarugó nyerte a versenyeket. A 23-as Ügetőszilveszterrel sikerült felülmúlni a 22-est, ami óriási dolog. Az ilyen sikeres rendezvények bizonyítják, hogy mekkora létjogosultsága van a lóversenynek hazánkban.