B&W Elements

2023.11.01

Sorozatunk 5. részében Rácz Lillával beszélgetünk a lótakarmányozásról.

1. Mesélj magadról!

Gyerekkori álmom állatorvosnak lenni, viszont családom Angliába költözése miatt, ezt az álmot átformáltam még a kezdetek kezdetén, mivel anyagilag ezt ott nehezen tudtuk kivitelezni, de mindig a lovak körül maradtam, és tanulmányaim mellett is dolgoztam több istallónál is, mint belovagló. Későbbiekben Spanyolországba költöztem, itt lovasoktatóknak és belovaglóként tudtam elhelyezkedni pár évig. Nemsokára elkapott a honvágy és szerencsére kaptam is lehetőséget hazaköltözni. Pécs közelében kaptam munkát egy lovardában és lehetőséget továbbtanulni. Új kalandok után kutatva egy idő után innen továbbálltam és elkezdődött egy "európai körutazás", először Hollandiában, majd Németországban, ahol volt lehetőségem állatorvos mellett asszisztálni is.
Pár év múlva az életemben jött egy váratlan fordulat, amitől a lovas múltat kicsit félrerakva, inkább más irányba kezdtem dolgozni és egy multinál helyezkedtem el marketingesként, de aztán a sors mégis úgy hozta, hogy az élet visszaterelt a lovak felé, de már csak mint hobbi lótartó.

2. Honnan jött a BW Elements ötlete?
Férjemnek kerestem nyugis lovat a sajátom mellé, hogy terepezzünk együtt. Találtam is, de nagyon rossz körülmények között volt tartva, egyszerűen nem tudtam otthagyni, így lett a családunk része Sanyi. Minden tőlem telhetőt megtettem azért, hogy Sanyi jobban legyen, mivel hónapok alatt igencsak lerobbant. Gondolom, ahogy fokozatosan szívódott fel a szteroid és múlt a hatása, jöttek elő a valós korával járó gondok is. Sok-sok orvost, addigi tapasztalatimat és tudásomat bevetettem, de tudtam, hogy valami még nem jó, tüneteket kezeltük. A takarmányozástanba itt már extra mélyen beleástam magam, összevetve azt vettem észre, hogy amit külföldön tapasztaltam, fényévekkel magasabb szinten áll, mint itthon. Így felvettem a kapcsolatot egy amerikai kutatócenterrel. Mivel sok időt töltünk kint Amerikában ezért volt lehetőségem egy komoly együttműködésre is velük, ami a mai napig is meghatározza, amit képviselek.
Azt a tudást amit megszereztem, alkalmaztam Sanyi felépülésében és nem esett nehezemre megosztani másokkal sem. Segítettem a hasonló cipőben járóknak, amikor másnak kellett tanácsot adni. Aztán jött a felismerés, hogy vannak olyan lótartók, akik látják ennek a fontosságát és a hiányát és érdeklődnek utána, így hát indítottam egy blogot, amire gyártom a tartalmat (online webinárok, cikkek, új szolgáltatások) a munkám mellett, és konzultálok folyamatosan lótartókkal, akiknek erre van igénye.

3. Mit kell figyelembe vennünk, amikor lovaink takarmányozási rutinját szeretnénk jó irányba terelni?

Ez sok mindentől függ, például milyen a lovad jelenlegi tartási módja, körülményei, hogy mire szeretnéd használni most és később is a lovadat. Aztán, ha ez megvan, akkor vedd figyelembe, hogy van- e a lovadnak bármiféle betegsége/ anyagcsere zavara. Milyen kori és nemi sajátosságokkal rendelkezik?
Sokan az alapján választanak takarmányozási formát vagy táplálék kiegészítőket, hogy éppen mi a trendi vagy mit reklámoznak többen, jobban. Egy gondolat ébresztő, hogy erről a társadalom által ránk erőltetett szokástól térjünk el és figyeld meg, hogy valóban mire lenne szüksége a lovatoknak! Esetleg pihenésre, vagy több szénára, illetve csak egy jó körmölésre, patkolásra?
A jó minőségű és kellő mennyiségű széna a ló táplálkozásának az alapja. Ha ez megvan, akkor alap esetben már csak egészen kis dolgokon kellhet változtatni. Ez egy ridegtartásban és egy boxos tartásban lévő lóra egyaránt vonatkozik.

4. Elektrolitok, ásványi anyagok fontossága? Mit, miért és hogyan etessünk?

Az alapvető ásványi anyagok közé soroljuk a cinket, a rezet és a szelént. Mivel sok helyen silány minőségű a széna Magyarországon, illetve a foldeket sem pihentetik, gondozzak, vetik megfeleloen, érdemes az E- vitamint és az Omega- 3-t is beilleszteni az ásványi anyag kúrába, foleg ha lovad nem jar legelore, akkor az ev barmely evszakaban szukseges lehet. Ásványi anyag kiegészítőt kifejezetten szerves, toltoanyag mentes összetevőjűt válasszanak a lótartók, tehát semmiképpen se legyenek benne szintetikus alapanyagok. Ezeket évente 3x javaslom kapjon a ló, lehetőség szerint 2 hónapon keresztül, tehát kúraszerűen. Általában ezt is féreghajtáshoz és évszak váltáshoz szoktam kötni.

5. Mikortól mondhatjuk, hogy egy ló kövér vagy sovány?

Ilyenkor figyelembe szoktam venni a ló korát is. Például, mert fiatal lónál nem árt, ha icipicit soványabb. Azért nem kell őket túletetni, mert akkor hirtelen növekedés áll be, aminek a nem megfelelő fejlődés lesz az eredménye. Így kialakulhatnak a fiatalkori ízületi rendellenességek. Azonban ezzel óvatosnak kell lenni, mert ha meg alultáplálod, akkor hasonló következménye lehet a nem megfelelő tápanyag mennyiség miatt.

Egyéb esetben, amikor már nem csikóról beszélünk, sok lótulajdonos azt mondja, hogy "A lovamnak nincsen eléggé jó kondíciója". Vegyük figyelembe lovunk fajtajellegét! Egy hidegvérű ló alapesetben zsírosabb, míg egy telivér alapesetben nem lesz zsíros. Ne etessük túl a lovat azért, mert fajtajellegből adódóan vékonyabb alkatú és ne etessük alul, mert fajtajellegből adódóan husisabb!

6. Kenyeret és kukoricát a lónak. Szabad vagy sem?

Kenyérről röviden tömören.. Véleményem szerint nincs azzal baj, ha félévente egyszer kap egy keveset belőle a ló, ugyanakkor gyakran pont ez szokott lenni a probléma is, hiszen nincs hozzászokva a ló szervezete.
Kukorica rengeteg tápban előforduló alapanyag, ezért nem igen tudjuk kikerülni. Ugyan a kukoricakeményítő könnyen emészthető, de ez nem jelenti azt, hogy jó.

Kis mennyiségben nem valószínű, hogy problémát fog okozni, de 100%-ban nem etetünk kukoricát a lóval, hiszen a szervezet és a szervek elzsírosodásához fog vezetni.
Az viszont a kukorica mellett szól, hogy van természetes E- vitamin tartalma, viszont ezt inkább akkor kukoricacsíra- olaj formájában vigyük be a ló szervezetébe.

7. Baj- e, ha lovunk feleszi maga alól az almot? Milyen hatása lehet? Hogyan védekezhetünk ellen?

Alapvetően nem baj, hiszen a szalma egy jó rostkiegészítés tud lenni. Viszont azt számításba kell venni, hogy mivel a szalma kemény rostokból áll, nehezebben tudja megemészteni a ló, sokkal tovább tart az emésztés. Sokan használják például fogyókúrás jelleggel, ha túl jó esetleg a széna minősége, akkor nyugodtan lehet vegyíteni egy kis szalmával, így létrejön egy kicsit szegényesebb takarmány, ezáltal nem visz be annyi kalóriát a szervezetébe.

Viszont ha a lovad azért eszi fel maga alól a szalmát, mert olyan csekély mennyiségű széna van elé rakva, hogy 1 óra alatt megeszi, akkor ott viszont már baj van. Ilyenkor azért eszi fel az almot, mert éhes, mert marja a gyomrát a gyomorsav. Az ezáltal kialakuló soványságot azért lehet nehezebben észrevenni, mert a szalma puffasztja és így kialakul az úgynevezett szalmahas.

Megoldásként használhatunk forgácsot/ szalmapelletet vagy más alternatív almot, de mindenképp figyeljük meg, hogy lovunk miért nyúl a szalma után!

8. Melyek lehetnek azok a betegségek, amelyek mögött takarmányozási hiba állhat, pedig nem is sejtjük?

Kapásból ide tartozik az, ha nem megfelelően vannak féreghajtva a lovak. Azt tapasztalom, hogy maga a féreghajtás kicsit fél vállról van véve. Féreghajtás előtt alapesetben bélsárvizsgálatot kellene csináltatni (főleg a csikóknál a fejlődés miatt), ami alapján ki lehet választani a lónak megfelelő

féreghajtó hatoanyagot. Egy férges lónál nem biztos, hogy a tápanyagok és vitaminok megfelelően tudnak felszívódni, így ez különböző szervezeti es szervi zavarokhoz, kronikus gyulladashoz, hianyallapothoz vezethet. Gyakorlatilag sok olyan betegség van amely végeredményében nem az emésztőrendszerben mutatkozik meg csak, de emésztési zavarra vagy valamilyen emésztő szervrendszeri problémára vezethető vissza. Ilyen lehet például még a savós patairhagyulladás is.

9. Mi az, amit mindenképpen kerüljünk, ha nem szeretnénk, hogy lovunk savós pata- irhagyulladást kapjon? Miért?

Azt, hogy mit kerüljön a lótartó, azt nehéz megállapítani. Attól is függ megint csak, hogy hogyan tartja és használja a lovát. Tehát például egy boxban tartott lónál, aki nagyon keveset mozog, kerülni kell a magas cukor- és keményítő tartalmú takarmányokat, mert az előbb- utóbb pata- irhagyulladáshoz vezethet.

Viszont abban tudok segíteni, hogy mit tehetsz azért, hogy egészséges legyen a ló patája. Mozogjon minél többet, hiszen ez hatással van a vérkeringésükre, az emésztőrendszerükre. Mozgás során a szervezetben lapuló toxikus anyagok gyorsabban kiürülnek a szervezetből.

10. Kehes lovakat hogyan támogathatjuk takarmányozási szempontból?

Sok kehes lónál egész hamar megszűnnek a problémák, amikor elkezdik őket úgy takarmányozni és tartani, ahogy azt az állapotuk igényli.
Első körben ki kell deríteni, hogy mitől alakulhatott ki a kehesség. Ha penészes szalma és/vagy széna okozta, akkor egyértelműen toxintúlterhelt a ló szervezete.

Az is lehet, hogy a tulajdonos nem figyelt kellőképpen arra, hogy lóra, valami miatt megfázott, tüdőgyulladása lett és ebből visszamaradt egy nehézlégzés.
A kehesség is visszavezethető egyébként a mikrobiom állapotához, hiszen ha a lónak jó az emésztőrendszere, az immunrendszere és jól van takarmányozva, akkor a megfázás, egyes vírusok sokkal nehezebben fogják megtámadni a lovat.

11. Mesélj kicsit a BW Aqua-ról és Biom-ról!

A BW Aqua alapelve, hogy meghagyjuk a lónak azt az ösztönös választási lehetőséget, hogy mit iszik meg és mit nem. Nem kell mindig feltétlen, hogy csak víz legyen előtte, meg lehet vele próbáltatni a különböző gyógynövényteákat vagy sóval dúsított vizet. A ló ki fogja választani azt, amelyik neki szimpatikus, amire neki szüksége van és így ösztönözni is lehet, hogy többet igyon. Viszont abban az esetben, ha ezt alkalmazzuk, mindig legyen előtte friss tiszta víz is. Ne kényszerítsük arra, hogy csak az "ízesített" vizet igya!

Ez többnyire az otthon tartott lovaknál kivitelezhető.
A BW Biom. Már 2 éve kapcsolatban állok a Saxi nevű amerikai céggel, aki a ló- mikrobiom kutatásoknak a koronázatlan királya. Ők fejlesztettek ki egy olyan tesztet, amivel megállapítható, hogy a lovad gyomor- esetleg bélfekélyes-e, anélkül, hogy éheztetnéd vagy bármilyen csövet le kellene dugni a torkán. Friss trágyából gyűjtött minta alapján dolgozik. A trágyalét elemezve megállapítja, hogy tartalmaz-e hemoglobint vagy albumint. Ezek mutatják meg, hogy van- e a gyomorban vagy a bélben gyulladás. Magyarországon gyógyszertárban ezt nem forgalmazzák.